Existuje ještě?

31. března 2013 v 19:25 | Kime |  Téma týdne
Výstřednost? Napadlo mě milion věcí, ale zastavila jsem se u jednoduché otázky: Je v dnešní době ještě vůbec něco výstřední? Protože když se vlastně rozhlédnete kolem sebe na ulici, neuvidíte dva lidi oblečené stejně (nenarazíte-li na dvojčata, jeptišky nebo někoho v uniformě). Minisukně, krátké rifle, dlouhé manžestráky, růžové tílko, bílý rolák, zářivě žluté roztrhané kalhoty... Červené vlasy k zemi, krátké modré vlasy, dredy... Pořvávání, hlasité pouštění hudby, poskakování po obrubníku... Dnes se dá vlastně nosit cokoli a chovat se jakkoli. Předchozími větami samozřejmě nechci nikoho urazit nebo říct, že se mi nějaké oblečení líbí nebo nelíbí - to jsou prostě první věci, co mě napadly.


Představte si, že byste se oblékli tak, jak chodíte třeba do školy nebo do práce a takhle se vydali do ulic před padesáti lety. Myslím, že by se za vámi lidé otáčeli (pokud nechodíte v obleku nebo něčem podobně nenápadném). Dnes se už vlastně nikdo ničemu nediví a většina je podobným věcem otevřena, nebráníme se věcem, které by mohly někomu připadat divné. Za výstřednost by se dal považovat třeba nákup nesmyslných hraček malým dětem. Ale diví se někdo napodobeninám iPhonu pro dvouleté dítě (a vlastně - kdo se ještě diví iPhonu pro šestileté dítě, že). Myslím, že tohle jsou takové "všední výstřednosti", na které už jsi všichni zvykli.

Vzpomněla jsem si teď na takovou věc, která by taky mohla být brána jako divná: byli jsme na výstavě psů s naší fenkou, jejíž příprava před posuzováním spočívala v důkladném pomazlení od rodiny a paní chovatelky a vyčesání bahna ze srsti (vyválela se v něčem nehezkém hned, jak vyskočila z auta). Můj tatínek se mezitím šel projít po výstavišti a zděšeně se vrátil z vedlejší haly, kde se vystavovala malá domácí plemena jako jsou jorkšírci, maltézáčci apod. Přítomné vystavovatele nazval "blázni na svobodě" a s hrůzou popisoval, jak tam dámy oblečené ve věcech, které bych se bála i do divadla vzít, aby se to cestou nezašpinilo, ty psy načesávají, dávají jim do srsti natáčky a vybírají vodítko, které bude ladit. A prý tam navíc potkal i podobně ustrojené muže (ti tedy neměli sukně).

Zařadil tento incident do kategorie "setkání s podivíny", ale mně to až tak děsivé nepřišlo. Vlastně bych to považovala i za normální (pokud tedy tahle "péče" nepřeroste v týrání zvířete).

Když tak přemítám nad zážitky z loňského Animefestu, zaměřím se už jen na takové ty viditelné výstřednosti, hlavně na zevnějšek. Zkušenost mi říká, že lidé se co do posuzování a odsuzování druhých dělí do tří kategorií (ty nefungují jenom v případě kostýmů, ale většinou veškerého oblečení, hlavně druhá a třetí skupina, s tím ovšem nemám takové zkušenosti, protože chodím v riflích a jednobarevných tričkách):
1) Nadšení - zajímá je, co máte na sobě, někteří třeba projdou kolem a utrousí slůvko pochvaly nebo se zdvořile zeptají, o co jde
2) Pohrdaví - mají z vás srandu, dělají nejapné vtipy, veřejně vás odsoudí hlasem nesoucím se přes celé náměstí, obvykle se jedná o ty, co se chtějí blýsknout před svými společníky (nebo před tím celým náměstím) a trochu si zvednout sebevědomí
3) Nezúčastnění - prostě projdou kolem a věnují vám stejně zběžný pohled jako všem ostatním kolem. Buď jsou zvyklí, nebo je to vůbec nezajímá, nebo se jen neradi projevují


(ne, to nejsem já, ale před dotyčným smekám, šikulka)

Osobně nemám vůbec nic proti lidem, kteří se oblékají jinak než je úplně obvyklé (což většinou stejně znamená nějaký cosplay nebo tak, protože jaké oblečení dnes obvyklé není?). Naopak se mi líbí odvaha jít takhle ven, ne kvůli provokaci okolí, ale proto, že se tak cítí dobře (i když nepovažuju za dobrý nápad jít do školy takhle:


Pravda, trošku jsem asi odbočila od tématu. Možná by bylo lepší to pojmenovat "Výstřednost v oblékání" a jedničku bych za to asi nedostala, ale co už. Jak to tak po sobě čtu, pár myšlenek tam je a tváří se uspořádaně (že ony to na mě hrají!). Řekla bych "tak to asi nechám", ale pokud někdo čtete tyto řádky, pak je jisté, že jsem to opravdu vydala a já vám gratuluju k vytrvalosti a přeju hezký zbytek dne :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kutano Kutano | 2. dubna 2013 v 15:38 | Reagovat

A nedá mi to abych se nezeptal. Víš co bylo vzorem pro slečnu na třetím obrázku?

2 Kime Kime | 5. dubna 2013 v 20:30 | Reagovat

[1]: No, tak musím se přiznat, že sama od sebe bych nevěděla, o co se jedná, ale cosplay mě zaujal (šikovná holka, to se musí nechat), tak jsem si to speciálně hledala - pochopila jsem z toho, že se jedná o postavu ze hry Mass Effect (Commander Shepard?, pokud se pamatuju)... Pak se mi to už nechtělo číst.

3 Kutano Kutano | 5. dubna 2013 v 23:37 | Reagovat

[2]: A tak to jsi kvůli mně hledat nemusela,ale našla jsi správně :-D

4 Kime Kime | 7. dubna 2013 v 17:56 | Reagovat

[3]: Tss, to mě jako podezříváš, že jsem si to hledala kvůli tobě? :D Ne, nedávám sem nic, co mě nezaujme (většinou) - a pokud mě to zaujme, pídím se, o co se jedná :)

5 yuubi-ame yuubi-ame | Web | 16. dubna 2013 v 20:42 | Reagovat

kdyby ses tu objevila, napis :-D

6 Klárka Klárka | 17. srpna 2013 v 21:07 | Reagovat

Tvoje úvahy jsou senzační ;-) nová češtinářka tě bude milovat :-)

7 yuubi yuubi | Web | 3. září 2013 v 22:16 | Reagovat

vypadá to, že tohle už neexistuje ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama